اموزش ارتقا لپ تاپ در کمترین زمان

اموزش ارتقا لپ تاپ در کمترین زمان

اموزش ارتقا لپ تاپ در کمترین زمان:

ارتقاع لپ تاپ مسئله بسیار مهمی است. زیرا بالاخره هر لپ تاپی یک روز قدیمی می شود فارغ از قیمت و برند دستگاه و نیازمند به سرویس شدن دارند. حال مگابایت سیستم اینجاست مشکلات برطرف کند و از نگرانی کاربرانش کم کند. مرکز تخصصی مگابایت سیستم با کادری مجرب اینجاست تا ارتقاع دستگاه صورت دهد.

چه قسمت هایی در لپ تاپ را میتوان ارتقا داد:

 همه تنظیمات را پوشش نمی دهد ، اما باید بسیار نزدیک شود. با این حال، قطعاً با استثناهایی روبرو خواهید شد.

برای مثال، مدل‌های اولیه لپ‌تاپ سرفیس مایکروسافت و صفحه‌کلیدهای پوشیده از پارچه آن‌ها، تا حد زیادی به هم چسبیده‌اند و تقریباً غیرممکن است که بدون آسیب باز شوند. یا، یک محدودیت متفاوت: برخی از مک بوک های اپل به جای قطعات قابل جابجایی از لحیم کاری استفاده می کنند.

گفته می شود، به طور متوسط، اجزای زیر معمولاً در یک لپ تاپ معمولی تجاری یا مصرف کننده قابل ارتقا هستند:

1- حافظه اصلی سیستم (RAM)

2- حافظه اصلی، که ممکن است به شکل یک درایو حالت جامد M.2 یا mSATA یا یک SSD یا هارد 2.5 اینچی باشد.

3- حافظه ثانویه، در صورت وجود (معمولا یک هارد دیسک 2.5 اینچی و فقط در مدل های بزرگتر).

4- بسته باتری

5- کارت بی سیم/بلوتوث

در مقابل، قطعات زیر تقریبا هرگز قابل ارتقا نیستند:

1- پردازنده (CPU)

2- تراشه گرافیکی (GPU)

ابزار مورد نیاز:

در حالت ایده‌آل، ابتدا می‌خواهید یک دفترچه راهنمای خدمات را در سایت پشتیبانی سازنده لپ‌تاپ خود بیابید که نحوه انجام ارتقاء اولیه را توضیح می‌دهد. اگر نمی توانید، خدمات بیشتر نوت بوک ها نسبتاً ساده است. مدل‌های محبوب ممکن است ویدیوهای تعمیر حرفه‌ای یا آماتور در YouTube داشته باشند، اگرچه قبل از تکیه کامل به پوستر ویدیو، باید تخصص آن را در نظر بگیرید. (همچنین مطمئن شوید که مدل دقیق شما در واقع همان مدلی است که در حال ارتقاء است!) همانطور که اشاره شد، هر ارتقایی که انجام می‌دهید به عهده خودتان است، بنابراین ما قویاً پیشنهاد می‌کنیم ابتدا تحقیق خود را انجام دهید و در مورد جعبه ابزار خود کوتاهی نکنید.

بسیاری از لپ‌تاپ‌ها را می‌توان بدون ابزار دیگری به جز چند پیچ ​​گوشتی فیلیپس ارتقا داد (داشتن چندین پیچ گوشتی در دست، با سرهای بزرگ‌تر یا کوچک‌تر، ایده خوبی است)، یا در برخی موارد اندازه‌های مختلف پیچ‌گوشتی سر ستاره یا Torx. در صورت عدم وجود دفترچه راهنمای خدمات برای بیان اندازه(ها) یا انواع مورد نیاز، لپ تاپ خود را برگردانید و ببینید چه چیزی مناسب است. اکثر لپ‌تاپ‌ها از پیچ‌های هم‌اندازه در داخل و خارج برای سرویس‌دهی ساده‌تر استفاده می‌کنند، اما نه همیشه.

عجله نکنید؛ هرگز سعی نکنید پیچ ​​را با پیچ گوشتی که به خوبی روی سر پیچ قرار نمی گیرد فشار دهید. جدا کردن یا خالی کردن سر پیچ به این ترتیب بسیار آسان است که شما را با مشکل بسیار بزرگتری روبرو می کند.

 

 

این روند کلی برای دستیابی به لپ تاپ است:

1- خاموش کنید، لپ تاپ را از برق بکشید و درب آن را ببندید

2- روی یک میز یا سایر سطوح صاف و محکم، لپ تاپ را به صورت وارونه روی حوله یا پارچه نرم دیگری قرار دهید تا از خراشیدگی (و گرفتن پیچ های سرگردان) جلوگیری شود

3- پیچ های نگهدارنده پنل پایین لپ تاپ را باز کنید و (به آرامی!) پانل را بردارید

4- یک کارت اعتباری یا ابزار تزئینی پلاستیکی می‌تواند به جدا کردن پانل از شاسی کمک کند، اگر با گیره‌ها نگه داشته شود یا فقط سرسخت باشد. هرگز چیزی را مجبور نکنید!

سپس پانل پایینی را کنار بگذارید و پیچ هایی را که از پانل جدا کرده اید قبل از ادامه کار جدا کنید.

ممکن است از ظروف یا سینی های کوچک – یکی برای پیچ های بیرونی و دیگری برای پیچ های داخلی – برای نگه داشتن پیچ ها بعد از بیرون آوردن آنها استفاده کنید. (توجه داشته باشید که برخی از لپ‌تاپ‌ها از پیچ‌های نگهدارنده “Captive” استفاده می‌کنند که باز می‌شوند اما از پنل بیرون نمی‌آیند.) طول پیچ‌ها می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین هنگام برداشتن آنها به دقت توجه کنید. شما نمی خواهید پیچی را که خیلی طولانی است به سوراخ اشتباه برگردانید. (یا تا آخر وارد نمی‌شود یا حتی می‌تواند باعث آسیب شود.) ما به سینی‌های قطعات مغناطیسی وابسته‌ایم تا پیچ‌ها را جدا و در عین حال محکم نگه داریم. (شما می توانید آنهایی را که برای پیچ های کامپیوتری عالی هستند فقط با چند دلار از فروشندگان مختلف مانند Micro Center و Harbor Freight پیدا کنید.)

 

ارتقا حافظه لپ تاپ:

افزایش حافظه با دسترسی تصادفی (RAM) کامپیوتر یکی از رایج ترین ارتقاها است. افزودن رم تقریباً همیشه چندوظیفه ای عالی و پاسخگویی بهتر را به همراه دارد.

سازندگان لپ‌تاپ به‌طور فزاینده‌ای به حافظه‌های لحیم‌شده روی می‌آورند، به‌ویژه در مدل‌های باریک و سبک درجه یک، که ارتقای حافظه را غیرممکن می‌کند. چگونه متوجه می شوید که لپ تاپ شما دارای حافظه لحیم شده است؟ مشخصات آن را بخوانید—اگر نوع حافظه مانند LPDDR3 یا LPDDR4X با “LP” شروع می‌شود، در جای خود لحیم شده است و شما شانسی ندارید.

از طرف دیگر، اگر لپ تاپ شما دارای اسلات SO-DIMM باشد، حافظه شما قابل ارتقا است. (SO-DIMM ماژول‌های RAM مخصوص لپ‌تاپ هستند، کوتاه‌تر از DIMM‌های کلاسیک که در رایانه‌های رومیزی با اندازه کامل کار می‌کنند.) مشخصات رایانه شخصی شما یا دفترچه راهنمای خدمات باید تعداد اسلات‌های حافظه (یک یا دو مورد معمول است)، نوع حافظه را ذکر کند. و سرعت (DDR4-2666، DDR4-3200 و غیره)، تعداد پین (DDR4 260 پین خواهد بود) و حداکثر مقدار پشتیبانی شده بر حسب گیگابایت (گیگابایت). برنامه ای مانند HWiNFO64(در یک پنجره جدید باز می شود)می تواند همه اینها را به شما بگوید، همراه با مقدار حافظه ای که در حال حاضر نصب شده است. اسکنر سیستم Crucial(در یک پنجره جدید باز می شود)وب سایت حتی ساده تر است. شما باید ماژول های حافظه را خریداری کنید که دقیقاً با مشخصات صحیح مطابقت داشته باشند. اگر لپ تاپ دارای DDR4 باشد، برای مثال به DDR4 نیاز دارید.

از دستورالعمل زیر برای ارتقا حافظه دستگاه استفاده کنید: 

1- استفاده شما تعیین می کند که به چه مقدار حافظه نیاز دارید. حداقل برای یک لپ‌تاپ با ویندوز یا macOS با پاسخ‌گوی معقول 8 گیگابایت است، اگرچه برای چندوظیفه‌ای بسیار بهبودیافته، 16 گیگابایت می‌خواهید. برخی از لپ‌تاپ‌ها تا 32 یا 64 گیگابایت (و برخی از ایستگاه‌های کاری 128 گیگابایت) برای نیازهای شدید محاسباتی پشتیبانی می‌کنند.

2- هر شیار SO-DIMM حداکثر ظرفیت هر ماژول را دارد. از آن تجاوز نکنید. اگر این کار را انجام دهید، ماژول کار نخواهد کرد. (به عنوان مثال، اگر هر اسلات تا 16 گیگابایت SO-DIMM نیاز دارد، سعی نکنید دو SO-DIMM 32 گیگابایتی را نصب کنید.) همچنین برای بهترین نتیجه، سرعت حافظه توصیه شده را مطابقت دهید. جفت های همسان SO-DIMM بهترین هستند.

3- اگر لپ تاپ شما دارای دو اسلات SO-DIMM است اما تنها یکی از آنها اشغال شده است، می توانید به سادگی ماژول دیگری را در اسلات دیگر نصب کنید. لازم نیست ظرفیت یکسانی داشته باشد – به عنوان مثال، می توانید یک ماژول 8 گیگابایتی را در کنار یک ماژول 4 گیگابایتی نصب کنید تا مجموعاً 12 گیگابایت داشته باشید – اما باید از همان سرعت حداکثر امتیازی (مانند DDR4-2666) برخوردار باشد. اگر هر دو اسلات اشغال شده اند و قصد دارید هر دو ماژول را جایگزین کنید، یک کیت حافظه جفت با ماژول های هم ظرفیت و هم سرعت (مانند یک کیت 16 گیگابایتی حاوی دو میله 8 گیگابایتی) برای حداکثر کارایی و سازگاری بخرید. باز هم، از حداکثر ظرفیت هر ماژول و توصیه‌های سازنده لپ‌تاپ سرعت حافظه پیروی کنید.

4- به برندهای مهم حافظه که گارانتی مادام العمر ارائه می دهند، مانند Corsair، Crucial، و Kingston، برای نام بردن چند مورد، پایبند باشید. همچنین خرید از فروشگاهی که در صورت ناسازگاری حافظه (که نادر است اما رخ می‌دهد) بازپرداخت رایگان و آسان ارائه می‌دهد، هوشمندانه است. مطمئن‌ترین شرط این است که رم را از سازنده لپ‌تاپ یا فروشگاهی که دستگاه را به شما فروخته است بخرید، اگرچه اینها نیز احتمالاً گران‌ترین گزینه‌ها هستند.

تعمیر رم

برای حذف یک ماژول موجود، به طور همزمان گیره های نگهدارنده را با شست خود به دو طرف فشار دهید. ماژول در یک زاویه ظاهر می شود. کناره های آن را با انگشت شست و سبابه بگیرید و به آرامی در جهتی که زاویه دارد بیرون بکشید. باید با حداقل تلاش رایگان باشد.

ارتقا فضای ذخیره سازی کارت SSD:

پس از افزودن حافظه، افزایش فضای ذخیره سازی بعدی رایج ترین ارتقاء لپ تاپ است. یک درایو ذخیره‌سازی جدید می‌تواند ظرفیت و عملکرد بیشتری را برای سیستم پاسخ‌گوتر به شما بدهد، به‌خصوص اگر یک هارد دیسک قدیمی را با یک درایو حالت جامد (SSD) مدرن‌تر جایگزین کنید. در واقع، رفتن از یک هارد دیسک به یک SSD یک تقویت تقریباً مطمئن توربو است.

درایوهای ذخیره سازی مورد استفاده در لپ تاپ ها معمولاً در یکی از چهار نوع هستند:

1- یک SSD M.2 که به اسلات M.2 می رود (در حال کار روی گذرگاه PCI Express یا SATA).

2- یک هارد دیسک 2.5 اینچی یا SSD (کار بر روی گذرگاه SATA).

3- یک اس اس دی mSATA که به یک اسلات mSATA منسوخ شده می رود (همانطور که ممکن است حدس بزنید روی گذرگاه SATA کار می کند).

4- یک حافظه SSD یا eMMC لحیم شده (که دومی معمولاً در ارزان‌ترین لپ‌تاپ‌ها یافت می‌شود و قابل ارتقا نیست).

خدمات مگابایت سیستم

ارتقا لپ تاپ در بخش های مختلف لپ تاپ صورت میگیرد و محدود به همین چند تا نیست. همان نیز مشخص است ارتقا لپ تاپ کاری تخصصی و برای فردی که دوره اینکار را نگذرانده است خطرناک است، زیرا هر لحظه ممکن است دستگاه را از بین ببرد. در همین راستا مگابایت سیستم با متخصصین زبده و با جدیدترین امکانات به ارتقا دستگاه میپردازند.

از اینکه تا انتها مقاله ( اموزش ارتقا لپ تاپ در کمترین زمان ) همراه مگابایت بودید سپاس گذاریم.