هفت علت داغ شدن لپ تاپ و راه جلوگیری ان

علت داغ شدن لپ تاپ: بسیاری از افراد در برخی مواقع گرم شدن بیش از حد لپ تاپ را تجربه کرده اند. بعضی مواقع با رایانه خود کار ساده ای میکنیم ولی میبینم باز هم رایانه داغ می شود، این می تواند یک مشکل خطرناک باشد. اگر می‌پرسید «چه چیزی باعث گرم شدن بیش از حد لپ‌تاپ‌ها می‌شود؟»، برای فهمیدن این موضوع ادامه مطلب را بخوانید.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا لپ تاپ ممکن است بیش از حد گرم شود و به رایانه آسیب برساند. دلیل واقعی داغ شدن بیش از حد به نوع و مدل لپ تاپ و همچنین نحوه استفاده از آن بستگی دارد.

هفت علت داغ شدن لپ تاپ و راه جلوگیری ان

1- مدت زمان استفاده از لپ تاپ:

اولین دلیل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ مدت زمان استفاده از لپ تاپ است. لپ تاپ هایی که به طور مداوم استفاده می شوند با سرعت بیشتری گرم میشوند.

اگر از لپ تاپ برای بازی یا رندر فیلم استفاده شود، با سرعت بیشتری شروع به گرم شدن میکند.

به لپ تاپ خود زمان هایی که احتیاج ندارید آن را خاموش و به آن استراحت دهید. در صورت استفاده طولانی از یک خنک کننده استفاده کنید تا گرمای تولید شده توسط لپ تاپ را به حداقل برسانید.

2- گردش هوای لپ تاپ:

مسدود شدن گردش هوا در لپ تاپ نیز می تواند یکی از دلایل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ باشد. این گردش به عنوان راه خروج هوا گرم تولید شده توسط پردازنده لپ تاپ است.

با گذشت زمان این گردش توسط گرد و غبار و کثیفی پوشانده می شود.

راه غلبه بر این امر این است که دریچه های لپ تاپ را تمیز کنید تا گرد و غبار و کثیفی جمع نشود و مانع از انتشار هوای گرم شود.

3- خاموشی فن لپ تاپ:

سومین علت داغ شدن لپ تاپ خراب شدن فن لپ تاپ است. به خاطر داشته باشید که سیستم خنک کننده در لپ تاپ یکی از مهمترین موارد است. اگر سیستم خنک کننده مشکل داشته باشد، لپ تاپ به سرعت بیش از حد گرم می شود.

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای سیستم خنک کننده لپ تاپ رخ دهد، خرابی فن لپ تاپ است. این می تواند به دلیل قدیمی بودن یا شکستگی قطعات مانند کابل یا خازن باشد.

برای بررسی روشن یا خاموش بودن فن لپ‌تاپ، احساس می‌کنید هوا از دریچه‌های لپ‌تاپ خارج می‌شود. اگر هوا خارج نمی شود، می توان مطمئن شد که فن لپ تاپ خاموش است.

راه دیگری برای اطمینان از آن وجود دارد که با استفاده از برنامه های بر دما نظارت کنید. شما می توانید دمای فن لپ تاپ خود را با اپلیکیشن بررسی کنید و ببینید که آیا دمای لپ تاپ شما همچنان در حد نرمال است یا خیر.

برای غلبه بر این مشکل، باید فن داخلی لپ تاپ را جدا کرده و تعمیر کنید تا سیستم خنک کننده به حالت عادی برگردد و لپ تاپ به سرعت داغ نشود.

البته برای این امر باید لپ تاپ را به متخصص سپرده شود.

4- گرد و غبار:

فن لپ تاپ در طول زمان گرد و غبار می گیرد. این اتفاق بر عملکرد فن که به عنوان یک خنک کننده عمل می کند تاثیر میگذارد.

علاوه بر این، اگر لپ تاپ به طور مداوم استفاده شود، گرد و غبار بیشتری به آن می چسبد. همچنین استفاده نکردن طولانی مدت آن نیز باعث این اتفاق می شود.

شما باید به طور مرتب فن لپ تاپ را تمیز کنید تا بتواند به خوبی کار کند. هرگز اجازه ندهید لپ تاپ برای مدت طولانی بنشیند تا گرد و غبار به راحتی به فن لپ تاپ بچسبد.

5- خمیر حرارتی لپ تاپ خشک شده است:

خمیر حرارتی یک ترکیب شیمیایی است که معمولاً به عنوان خمیر بین هیت سینک و پردازنده استفاده می شود.

خمیر حرارتی به عنوان حذف کننده فضای هوا عمل می کند تا انتقال یا اتلاف گرما را به حداکثر برساند.

 البته این خمیر حرارتی به مرور زمان خشک می شود تا فرآیند انتقال حرارتی که اتفاق می افتد با مشکل مواجه شود.

به طور کلی، دوام این خمیر حرارتی حدود 3-4 سال است. راه حل این است که شما باید خمیر حرارتی را جایگزین کنید تا فرایند انتقال گرما به درستی صورت گیرد.

6- قرار دادن اشتباه لپ تاپ:

بسیاری از مردم نمی دانند که قرار دادن لپ تاپ در مکان نامناسب می تواند علت داغ شدن لپ تاپ باشد. قرار دادن لپ تاپ می تواند تهویه لپ تاپ را با مشکل مواجه کند. به خصوص اگر روی تخت و زمین یا پارچه قرار گیرد، مطمئناً دمای لپ تاپ را افزایش می دهد.

از قرار دادن لپ تاپ به خصوص روی موادی مانند تشک یا صندلی خودداری کنید. برای اتلاف حداکثر گرما از پد خنک

7- حافظه لپ تاپ پر است:

پر شدن حافظه لپ تاپ باعث افزایش سرعت گرم شدن لپ تاپ می شود. استفاده از یک فضای ذخیره سازی و یک نوع هارد دیسک باعث کندی لپ تاپ و گرم شدن سریع آن می شود.

برای غلبه بر این مشکل، می توانید ظرفیت حافظه RAM یا ROM را افزایش دهید. معمولا یک اسلات برای اضافه کردن این حافظه وجود دارد.

همچنین می‌توانید برخی از داده‌های خود را در حافظه خارجی ذخیره کنید یا می‌توانید در فضای ذخیره‌سازی ابری ذخیره کنید.

از همراهی شما عزیزان در طول این مقاله سپاس گذاریم. در مجموع باید سالیانه لپ تاپ خود را برای سرویس شدن به یک متخصص بسپارید. در همین راستا مجموعه مگابایت سیستم نمایندگی برندهای مختلفی را ایجاد کرده است. برای سرویس دهی لپتاپ خود میتوانید لپ تاپ خود را به ما بسپارید. همچنین میتوانید از مشاوره رایگان ما نیز استفاده کنید.