مگابایت سیستم
مرکز تعمیر لپ تاپ و موبایل

مگا بایت سیستم
مرکز تعمیر لپ تاپ و موبایل

جستجو کردن
Close this search box.

سیاه شدن صفحه لپ تاپ چه علتی دارد؟ + 9 راهکار قطعی

خاموشی ناگهانی لپ تاپ

اگر با مشکل سیاه شدن صفحه لپ تاپ مواجه شدید، نگران نباشید. مگابایت، بهترین راهکارها را برای حل این مشکل به شما ارائه می‌کند. پس مطلب امروز ما را از دست ندهید.

دلایل سیاه شدن صفحه لپ تاپ و راهکارهای قطعی

تصور کنید در حین انجام پروژهٔ دانشگاهی هستید یا قسمت جدید سریال مورد علاقه‌تان را تماشا می‌کنید و ناگهان صفحهٔ لپ‌تاپ شما سیاه می‌شود! درک می‌کنیم که این رخداد بسیار آزاردهنده است، اما نگران نباشید. تیم حرفه‌ای تعمیرات تخصصی لپ تاپ مگابایت به شما کمک می‌کند تا علت سیاه شدن صفحه لپ تاپ خود را پیدا کنید و بهترین راهکارهای قطعی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

۱. لپ‌تاپ به حالت Sleep رفته است

اگر لپ‌تاپ مدتی روشن مانده باشد و حالا صفحهٔ آن سیاه شده است، ممکن است لپ‌تاپ به حالت Sleep رفته باشد. اگر در مدت زمانی که از قبل تنظیم کرده‌اید، هیچ فعالیتی با لپ‌تاپ انجام نشده باشد، لپ‌تاپ به حالت خواب یا Sleep Mode می‌رود و با سیاه شدن صفحه لپ تاپ مواجه می‌شوید.

سیاه شدن صفحه لپ تاپ

کافی است تا موس را حرکت دهید، یکی از کلیدهای صفحه کلید را بزنید یا دکمهٔ پاور را فشار دهید تا صفحهٔ لپ‌تاپ دوباره روشن شود. اگر لپ‌تاپ همچنان خاموش ماند، دکمهٔ پاور را حدود ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید تا ریستارت شود. درصورتی‌که مشکل همچنان حل نشد، بخش‌های بعدی را بخوانید.

۲. لپ‌تاپ بالا نمی‌آید

حتی اگر هیچ‌چیز روی صفحهٔ لپ‌تاپ نمایش داده نمی‌شود، در صورتی که صداهایی می‌شنوید، یعنی لپ‌تاپ بوت شده است. اما درصورتی‌که هیچ صدایی شنیده نمی‌شود، یعنی لپ‌تاپ بالا نیامده است. پس باید مشکل روشن نشدن لپ تاپ را حل کنید.

توصیه می‌شود حل مشکل روشن نشدن لپ تاپ را به متخصصان مجرب بسپارید تا لپ‌تاپ شما دچار خرابی بیشتر نشود. مگابایت بهترین مرکز تخصصی تعمیر لپ تاپ با بیش از ده سال سابقهٔ درخشان مشکل لپ‌تاپ شما را با بالاترین کیفیت، در کوتاه‌ترین زمان، با کمترین هزینه و با گارانتی پس از تعمیر حل می‌کند.

۳. باتری لپ‌تاپ مشکل پیدا کرده است

امکان دارد مشکل سیاه شدن صفحه لپ تاپ از باتری لپ‌تاپ باشد که در بوت‌شدن یا نمایش هرچیزی اشکال ایجاد می‌کند. حتی اگر بتوانید باتری لپ‌تاپ را کامل شارژ کنید، ممکن است باتری روند بوت‌شدن و در نتیجه نمایش تصویر را مختل کند.

با کمک راهکارهای زیر مشکل باتری لپ‌تاپ را برطرف کنید:

 • آداپتور برق را از لپ‌تاپ جدا کنید.
 • باتری لپ‌تاپ را خارج کنید.

 • دکمهٔ پاور را ده ثانیه نگه دارید تا شارژ ذخیره تخلیه شود.
 • دوباره آداپتور را به لپ‌تاپ متصل کنید.
 • دکمهٔ پاور را فشار دهید تا ببینید که لپ‌تاپ روشن می‌شود و هیچ‌چیز روی صفحه لپ‌تاپ ظاهر می‌شود.

اگر باتری لپ‌تاپ خراب شده است، تعمیر باتری لپ تاپ را به متخصصان حرفه‌ای و باسابقهٔ مگابایت بسپارید.

۴. سیستم عامل مشکل دارد

اگر لپ‌تاپ بوت می‌شود یا به اصطلاح بالا می‌آید اما صفحهٔ لپ‌تاپ پس از لاگین سیاه می‌شود، احتمالاً مشکل سیاه شدن صفحه لپ تاپ از سیستم عامل است.

خرابی فایل سیستم یکی از دلایل اصلی است که مانع بالاآمدن سیستم عامل می‌شود.

ویندوز را ریستارت کنید تا ببینید که آیا مشکل موقتی است و برطرف می‌شود. اگر مشکل سیاه شدن صفحه لپ تاپ همچنان باقی ماند، هارد درایو را پاک کنید و ویندوز را مجدداً نصب کنید.

۵. روشنایی تصویر پایین یا خاموش است

اگر تصویر اندکی دیده می‌شود، احتمالاً روشنایی صفحهٔ لپ‌تاپ خیلی پایین یا کاملاً خاموش است. اطمینان حاصل کنید که لپ‌تاپ در حالت ذخیرهٔ انرژی یا Power-saving نیست؛ کافی است تا لپ‌تاپ را به برق وصل کنید. سپس روشنایی لپ‌تاپ را تنظیم کنید.

۶. نمایشگر خارجی وصل کرده‌اید

اگر لپ‌تاپ خود را به یک نمایشگر خارجی مانند مانیتور کامپیوتر متصل کنید، ممکن است هیچ‌چیزی روی صفحهٔ نمایش لپ‌تاپ نبینید. گاهی حالت پیش‌فرض یا default لپ‌تاپ روی نمایش تصاویر فقط از طریق نمایشگر خارجی تنظیم شده است.

اکثر لپ‌تاپ‌ها دارای یک کلید عملکرد هستند که شیوه و محل نمایش تصویر را تغییر می‌دهد. فشاردادن این کلید احتمالاً مشکل را برطرف کند و تصویر روی هر دو صفحه دیده شود.

برای دسترسی به کلید عملکرد نمایشگر دوم، ابتدا کلید Fn و سپس کلید عملکرد دلخواه را فشار دهید.

۷. نمایشگر خارجی قطع شده است

برای اطمینان از نبود مشکل در کارت گرافیک لپ‌تاپ، یک نمایشگر خارجی دیگر به آن متصل کنید. اگر نمایشگر خارجی درست کار می‌کند، علت مشکل سیاه شدن صفحه لپ تاپ از LCD یا اتصال مادربورد به آن ناشی می‌شود.

اگر نمایشگر خارجی کار نکرد، کارت گرافیک داخلی، مادربورد یا کابل ویدیو مشکل دارد. شاید لازم باشد تا کارت گرافیک یا مادربورد تعویض شود. البته پیش از هر اقدامی ابتدا لپ‌تاپ را به متخصصان مگابایت بسپارید که در تعمیر برندهای گوناگون مانند تعمیرات لپ تاپ ایسوس، ایسر، دل، msi، لنوو، مایکروسافت و … بهترین هستند.

۸. لپ‌تاپ بیش از حد داغ شده است

بررسی کنید که لپ‌تاپ بیش از حد داغ نشده باشد. در اکثر موارد، داغ‌شدن بیش ازحد باعث خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ می‌شود. البته احتمالاً فقط جریان برق GPU یا واحد پردازندهٔ گرافیکی قطع شده است.

ممکن است داغ‌شدن بیش از حد لپ‌تاپ از خرابی فن، هیت‌سینک (خنک‌کننده) یا سوراخ‌های هواکش باشد.

۹. سایر دلایل سیاه شدن صفحه لپ تاپ

اگر مشکل سیاه شدن صفحه لپ تاپ با راهکارهای بالا برطرف نشود، مشکل سخت‌افزاری وجود دارد. رایج‌ترین مشکلات سخت‌افزاری عبارتند از:

 1. قطعی یا شل‌شدن کابل
 2. مشکل LCD
 3. اینورتر برق
 4. مشکل لامپ فلورسنت کاتد سرد (CCFL) و بک‌لایت
 5. مشکل کارت گرافیک یا چیپ گرافیک onboard
 6. مشکل مادربورد

فرقی ندارد که لپ‌تاپ شما هنوز گارانتی دارد یا که گارانتی آن به پایان رسیده باشد، بهتر است تعمیر آن را به مراکز تخصصی محول کنید. برای نمونه نمایندگی ایسر بهترین خدمات برای رفع مشکلات این برند را ارائه می‌دهد. اگر این تعمیرات را بر عهدهٔ افراد نابلد قرار دهید، ممکن است صدمات بیشتری به لپ‌تاپ شما وارد شود یا که قطعات اصل استفاده نکنند و چندین میلیون ضرر روی دست‌تان بگذارند!

ارائه خدمات تعمیر و رفع مشکل سیاه شدن لپ تاپ در مگابایت سیستم

در صورتی که راهکارهای ارائه‌شده نتوانستند مشکل سیاه شدن صفحه لپ تاپ را برطرف کنند، بهتر است با کارشناس مجرب تعمیر لپ‌تاپ مشورت کنید تا خسارت بیشتری به آن وارد نشود. اگر تعمیرات MSI را به فردی بسپارید که در تعمیر لپ‌تاپ‌های این برند تخصص کافی داشته باشد، خیالتان راحت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *